Coaching i mentoring w praktyce. Podejście kognitywistyczne - Maciej Bennewicz

  • szt.
  • 189,00 zł

Nowa, odświeżona wersja kultowego podręcznika dla Coachów, Mentorów, Trenerów. 

Unikatowy podręcznik autorstwa Macieja Bennewicza, umożliwia poznanie konkretnych ćwiczeń i technik stosowanych podczas sesji coachingowych i mentoringowych. W książce znalazła się również wiedza, którą można stosować z powodzeniem w życiu prywatnym. Podręcznik umożliwia czytelnikowi głębsze poznanie samego siebie i zdobycie nowych umiejętności, a tym samym wspiera rozwój osobisty.

 

Uzupełnieniem wiedzy przekazywanej w podręczniku jest autorski kurs Certyfikowanego Coacha Kognitywnego, realizowanego w Bennewicz Instytut Kognitywistyki. Szczegóły kursu TUTAJ

 

Zawód coacha i mentora to zawody przyszłości. Trend odtwórczy w naszej gospodarce zmienia się. Potrzebni są wyspecjalizowani coachowie i mentorzy, którzy potrafią efektywnie rozwijać siebie i personel. Zawody te należą do profesji wymagających. Jednakże przynoszą wiele satysfakcji, zwłaszcza gdy klient - jak zawodnik - zaczyna z treningu na trening odnosić sukcesy.

 

Unikalne podejście kognitywistyczne, które tu prezentujemy, opiera się na neuroplastyczności mózgu. Osobowość decyduje o naszych wyborach. Jest skutkiem neuronalnych połączeń. Na wiele procesów będących efektem aktywności neuronów możemy wpływać. Możemy usuwać osobiste przeszkody, stymulować neuroplastyczność mózgu, nadając kierunek i dynamikę zmianom. 

 

Model edukacji fińskiej, z wykorzystaniem którego powstało nowe wydanie podręcznika, odnosi wielkie sukcesy i przoduje w światowych rankingach. Dominują tu ćwiczenia i eksperymenty o praktycznym zastosowaniu. Poznasz krok po kroku konkretne narzędzia służące do moderowania zmian - swojego zespołu, otoczenia i siebie samego.

 

Podręcznik stanowi kompendium wiedzy na temat rozwoju osobistego i zarządzania potencjałem ludzkim.

W grupie adresatów, do których autor kieruje swoją książkę, znajdują się przede wszystkim:

  • menedżerowie różnych szczebli,
  • specjaliści zajmujący się polityką personalną
  • oraz studenci, stojący u progu kariery zawodowej.

Książka stanowi bazę kursów „Profesjonalny Certyfikowany Coach Biznesowy" (Business Coach Professional Certificate) akredytowanego EQA (European Quality Award) przez European Mentoring & Coaching Council. W pełnym wymiarze jest on realizowany w Instytucie Kognitywistyki Macieja Bennewicza. Książka stanowi również bazę dla kursów „Certyfikowany Coach Kognitywny" i „Certyfikowany Mentor Kognitywny" w Bennewicz Instytut Kognitywistyki. 

Maciej Bennewicz poświęca w podręczniku wiele miejsca analizie coachingu i mentoringu. Wskazuje na złożoność tego zjawiska, określa je mianem nowej, dynamicznie rozwijającej się metody oddziaływania. Przekonuje, że coaching jest obecnie jednym z najbardziej atrakcyjnych sposobów odkrywania własnej indywidualności.

Autor pisze między innymi: Coaching stał się propozycją umożliwiającą dotarcie do osobistych motywacji, uruchomienia indywidualnej drogi rozwoju, docierania do ograniczających przekonań, które blokują skuteczne działania, oraz do tych mechanizmów, które tworzą nasze osobiste strategie sukcesu.

Mentoring jest przez Bennewicza definiowany jako wykorzystanie gotowych procedur i algorytmów wraz ze zdefiniowaną metodą uczenia-trenowania włączającą osobistą motywację. Najbliższy temu wzorcowi jest trening sportowy, w którym zarówno sposoby, jak i modele ćwiczeniowe, a także sposób dochodzenia do spodziewanego poziomu lub wyniku - są jasno sprecyzowane w poszczególnych dyscyplinach.

 

Podręcznik uzyskał nagrodę Jury w plebiscycie Granice.pl "Najlepsza książka psychologiczna 2011".

 

--

Ilość stron: 896

Format: 165mm x 236mm

 

Recenzja czytelniczki:

---

Jeśli jesteś coachem, mentorem, trenerem lub wykonujesz wymagający zawód edukatora innego rodzaju, to mam przekonanie, graniczące z pewnością, że twoja ciekawość nie śpi, a ty pozostajesz w czujnej  gotowości na to, co nowego i użytecznego przynosi rzeczywistość - mylę się? Nie sądzę. Osoby pracujące w obszarze zmiany, takie już po prostu są – otwarte na wiedzę. Dziś rzeczywistość przynosi książkę, która - jeśli jeszcze jej nie znasz, może stać się dla Ciebie jednym z najbardziej użytecznych zawodowo przewodników. 

Wiedza naukowa o świecie ciągle się rozszerza, a kluczem do sukcesu zawodowego jest dziś przede wszystkim trafna selekcja informacji… lub znalezienie autora książki, który takiej selekcji dla swoich czytelników dokonał. Podręcznik Macieja Bennewicza „Coaching i mentoring w praktyce. Podejście kognitywistyczne.” doskonale spełnia to kryterium. 

Pierwszą zasadniczą zaletą książki jest jej przejrzystość; dotyczy to zarówno jasnej struktury 900 – set stronicowego wydawnictwa, jak i samego języka, ponieważ autor pozostaje ekspertem  wrażliwym na czytelnika o różnym zaawansowaniu wiedzy. Poszczególne teorie i pojęcia wprowadza stopniowo, odwołuje się do dodatkowych źródeł, korzysta z metafor i fabularyzowanej narracji, które czyta się z przyjemnością i z łatwością przekazuje dalej.

Tytuł podręcznika informuje, że to nie tylko pozycja praktyczna, ale też oferująca podejście kognitywistyczne. Coaching, mentoring, czy też inne formy edukacji w modelu kognitywnym  oparte są na najnowszych odkryciach kilku kluczowych dziedzin nauki istotnych dla naszej wiedzy o człowieku i świecie – psychologii, socjologii, filozofii, neurobiologii, antropologii oraz neurobiologii. Bennewicz w sposób błyskotliwy korzysta z tych osiągnięć naukowych tworząc praktyczny model wieloetapowej pracy z klientem. Propozycje kolejnych sesji przybliżają jedną z możliwych ścieżek podążania z coachee czy mentee ku celom, efektom, a w efekcie ku życiowej lub zawodowej zmianie. Czytelnik dostaje w każdym rozdziale wprowadzenie, zadania, teksty i silniki ćwiczeń związanych z aktualnie omawianym tematem. Jednocześnie autor zawsze pozostawia wybór oferując kilka opcji oraz możliwość samodzielnego modyfikowania materiału – docenią to zwłaszcza osoby z dużym doświadczeniem zawodowym. 

Jeśli wiesz co robić i w jaki sposób postępować, to zmiana u Twoich klientów może być naprawdę szybka i długofalowa. Bennewicz jest specjalistą od transformacji osobistej, to duża satysfakcja trzymać w ręce 900 stronicowy podręcznik, w którym dzieli się obficie wiedzą ze swojej praktyki zawodowej. Ale nie musisz sugerować się moim zdaniem, możesz przeczytać rozdział lub dwa i przekonać się o tym wszystkim samemu.

 

Patrycja Musiał, coach